88هزار مترمربع منبت در سال

88هزار مترمربع منبت در سال

روستای سمقاور کمیجان لقب قطب منبت استان مرکزی را به خود اختصاص داده و بین 300 تا 350 نفر در این روستا به این هنر اشتغال دارند به همین دلیل پرونده‌ای جامع توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان تشکیل شده است و به زودی شاهد ثبت ملی این روستا خواهیم بود.

به‌گزارش خبرنگار زیرخاکی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز پنجشنبه 18 مرداد با اعلام این خبر، گفت: «هنر کهن و چشم نواز منبت که یکی از ارزشمند ترین آثار دستی هنرمندان چیره دست کشور به حساب می آید که از سال های دور مورد توجه ایرانیان بوده و می توان گفت که بنیان بسیاری از هنرهای دستی قرن حاضر در ایران  و سایر تمدن های جهان بر روی اصول و قواعد این هنر قرار دارد. بررسی این آثار نشان دهنده علاقه آدمی به زیبایی که نتیجه توجه هنرمندان سرزمین به هنر است و این چنین زیبائی های طبیعی پیرامون خود را به صورت نقش های مختلف بر روی اجسام منعکس کرده اند. »

حسینی افزود : «در روستای سمقاور شهرستان کمیجان اکثر مردم به هنر منبت کاری مشغول هستند و اقتصاد محلی این روستا بر حول محور یک هنر فاخر می چرخد از این رو می توان این روستا را به جز قطب منبت استان، قطب هنر روستایی استان نیز نامید. به خصوص در نیمه دوم سال که فصل کم کاری کشاورزان است مردم روستا بیشتر در این صنعت فعالیت کرده و برای خود درآمد زایی می کنند. در حال حاضر بین 300 تا 350 نفر در سمقاور به این هنر اشتغال دارند و همین امر باعث عدم تمایل جوانان روستا به مهاجرت و ترک روستا شده زیرا آنان راهکار ماندگاری در روستا را پیدا کرده و هرکدام برای خود تولیدکنندگان موفقی هستند.»

او خاطرنشان کرد: «میزان تولید این هنرمندان برای هر نفر تقریبا بین 5/0تا 7/0 متر مربع می باشد یا به شکل ساده تر یک هنرمند در یک روز کاری 8 ساعتی خود یک عدد صندلی شامل دسته، پشتی و پایه ها را بر روی چوب منبت کرده و تکمیل می کند. چوب مورد نیاز کارگاه های منبت از جنس راش بوده و محصولات تولید شده توسط اهالی این روستا بیشتر به شهرهایی مانند تهران، تبریز و شیراز صادر می شود.»