سبد خرید

Subtotal: $155.00

Checkout

صنایع دستی بخشی از هویت کشور است

صنایع دستی بخشی از هویت کشور است

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: «صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ما بخشی از هویت فرهنگی کشورمان است.»

مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور دیروز چهارشنبه 7 شهریور 97، در حاشیه بازدید از سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در گفت‌وگو با خبرنگار زیرخاکی گفت: «فارغ از این‌که این صنعت تا چه اندازه می‌تواند ارزش تجاری داشته و در وضعیت بازرگانی و اقتصاد کشور مؤثر باشد، ما وظیفه داریم به‌عنوان یک شاخصه که هویت فرهنگ و ارزش‌ها را معرفی می‌کند، نسبت به حفظ و توسعه و معرفی آن اقدام کنیم.»

او افزود: «قطعاً چنین نمایشگاه‌هایی در این راستا تعریف می‌شود و اقدام ارزشمند و مفیدی است. اما امروزه، صنایع‌دستی در دنیا صرفاً موضوع هویتی ندارد، الان صنایع‌دستی خودش یک صنعت اشتغال‌زا است. صنعتی است که می‌تواند در اقتصاد کشورها نقش و مؤلفه مهمی تلقی شود.»

معاون سازمان برنامه‌وبودجه، ادامه داد: «در این راستا باید اذعان کنیم که در حوزه صنایع‌دستی راه زیاد و عقب‌ماندگی‌هایی داریم که علی‌رغم ظرفیت‌های گسترده و تنوع اصالت و کیفیتی که در کشور وجود دارد نتوانستیم آن‌طور که بایدوشاید این صنعت را معرفی کنیم.»

شفیعی با بیان اینکه لازم است تولیدات صنایع‌دستی هم در زندگی روزمره مردم به‌عنوان استفاده کننده و هم در اقتصاد کشور به‌عنوان یک مؤلفه محسوس باشد، گفت: «متأسفانه ما نتوانستیم از محصولات صنعتگران در جایگاهی که شایسته است استفاده کنیم. بنابراین ازاین‌جهت هم نمایشگاه می‌تواند کمک‌کننده بوده و به معرفی این صنعت بیش‌ازپیش کمک کند. علاوه بر این شاید بتواند نقش یک حسگر را ایفا کرده و تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان را با ذائقه مصرف‌کننده آشنا کند.»

او نگاه تجملاتی و توجه صرف به جنبه تزئینی صنایع‌دستی را یکی از مشکلات این عرصه دانست و خاطرنشان کرد: «در جامعه به صنایع‌دستی عمدتاً به‌عنوان یک کالای تزیینی نگاه می‌شود، این در حالی است که می‌تواند جنبه کاربردی داشته باشد و در زندگی روزمره مورداستفاده قرار بگیرد.»

رئیس سازمان نقشه‌برداری، افزود: «ممکن است قیمت محصولات صنایع‌دستی نسبت به تولیدات صنعتی بالاتر باشد که دلیل آن پایین بودن تیراژ این محصولات است. بااین‌حال به نظر می‌رسد با توجه به میزان اشتغال گسترده‌ای که صنایع‌دستی می‌تواند در کشور ایجاد کند، می‌توان قیمت تمام‌شده آن را به‌مراتب پایین‌تر آورد.»

شفیعی تصریح کرد: «از طرف دیگر اگر بتوان واسطه‌ها را به حداقل رساند، به‌نحوی‌که هزینه ناشی از حمل‌ونقل و... و قیمت تمام‌شده کالاها کاهش پیدا کند، موجب می‌شود مردم رغبت بیشتری برای خرید صنایع‌دستی کشورمان داشته باشند.»