صدا وسیما و صنایع دستی

صدا وسیما و صنایع دستی

صداو‌سیما حتی برای تبلیغ هویت کشور پول طلب میکند

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آثار تاریخی کشور هویت یک کشور را شکل می‌دهد افزود: «حداقل کار این است که میراث‌فرهنگی، طبیعت، گردشگری، صنایع‌دستی را معرفی کنیم، باید از ظرفیت صداوسیما استفاده کرد، در حالی که وقتی به صداوسیما برای معرفی صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی مراجعه می‌کنیم صداوسیما برای تبلیغ از ما پول طلب می‌کند. صداوسیما حتی برای تبلیغ صنایع‌دستی که بخش ضعیفی از نظر مالی است و بخشی از هویت فرهنگی کشور است نیز درخواست پول می‌کند، درصورتی‌که صنایع‌دستی نیازمند حمایت است.»

او خاطرنشان کرد: «در آینده شاهد دوره تحول‌گرایی در سازمان خواهیم بود، البته به کمک شما نمایندگان نیازمندیم. شاخص‌ها نشان می‌دهد که هیچ جایی بیشتر از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نمی‌تواند شغل ایجاد کند. اشتغالی که مجمتع‌های گردشگری و تفریحی ایجاد می‌‌کنند در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار بیشتر است.»

مونسان با بیان اینکه تمام دنیا بر روی ایجاد شغل در بخش خدمات تمرکز دارد گفت: «باید سراغ بخش‌های خدماتی رفت، گردشگری اوج بخش‌های خدماتی است و می‌توان با ارقام کوچک کسب‌وکار ایجاد کند، علاوه بر ایجاد کسب‌وکار، ثروت نیز با نگاه عدالت محور توزیع می‌شود. اکنون وام‌های با مبالغ بالا در اختیار عده‌ای قرار می‌گیرد در‌حالی‌که می‌توان با در اختیار قرار دادن وام‌های کوچک در سطح روستاها و شهرهای کوچک کسب و کار ایجاد کرد و جلوی مهاجرت از روستا به شهر را گرفت. توسعه صنعت گردشگری، صنایع‌دستی و استفاده از ظرفیت‌های میراثی می‌تواند مهاجرت از روستاها را متوقف و درآمد را عادلانه توزیع کند.»

او به جای خالی گردشگری در حوزه کار در برنامه بودجه 96 اشاره کرد و گفت: «باید گردشگری را به حوزه کار برد و این کار با کمک مجلس شورای اسلامی محقق می‌شود. تولید تنها به ساخت خودرو و صنعت محدود نمی‌شود.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: «کشورهایی در نزدیکی با تاریخ و جغرافیای محدود توانسته‌اند گردشگری را به‌خوبی توسعه دهند زیرا این مسئله در آن کشورها جدی گرفته شده است.»

او با بیان این‌که برای توسعه گردشگری و صنایع‌دستی نیازمند قوانین حمایتی هستیم، گفت: «مجلس شورای اسلامی باید در زمینه قوانین حمایت لازم را انجام دهد. مثلا ذکر شد که در صندوق توسعه ملی 1.5میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در نظر گرفته شده است، باید سهم سازمان میراث‌فرهنگی از این 1.5 میلیارد تومان مشخص شود.»
خبرگزاری زیرخاکی