در روستای "ابر" گردش کنید و صنایع دستی بسازید

 در روستای

در روستای "ابر" گردش کنید و صنایع دستی بسازید

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در گفتگو با خبرگزاری زیرخاکی گفت: دوره‌های آموزشی صنایع‌دستی با هدف تحقق طرح ضربتی تولید و اشتغال در روستاهای ابر و چاشم در استان سمنان برگزار می‌شود.

به گزارش زیرخاکی ، جعفر صفاخواه با اعلام این خبر اظهار کرد: با هدف اجرا و تحقق طرح ضربتی تولید و اشتغال در روستاهای هدف گردشگری ابر شاهرود و چاشم مهدیشهر، دوره‌های آموزشی صنایع دستی در این دو روستا برگزار می‌شود.

وی گفت: بر این اساس دوره‌های آموزشی گلیم و گلیچ‌بافی در روستای چاشم برای بیش از 20 نفر از بانوان و با اختصاص 130 میلیون ریال اعتبار و دوره‌های آموزشی گلیم و جاجیم‌بافی در روستای ابر برای بیش از 60 نفر از بانوان با اختصاص 300 میلیون ریال اعتبار برگزار می‌شود.

صفاخواه از تداوم این دوره‌ها تا پایان امسال خبر داد و افزود: اجرای این دوره‌ها از ابتدای سال‌جاری آغاز شده و تا پایان امسال ادامه دارد.

وی گفت: برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و طرح ضربتی تولید و اشتغال تاکنون جلسات متعددی با فنی و حرفه‌ای استان برگزار شده و برگزاری دوره‌های آموزشی مهارتی، اجرای دوره‌های تخصصی مورد نیاز جامعه هدف و تامین و تربیت مدرسان واجد شرایط برای اجرای دوره‌های آموزشی از جمله دستاوردهای این جلسات است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی و راه‌اندازی فروشگاه صنایع دستی از دیگر فعالیت‌های در دست اجرا برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در استان سمنان است.

اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در راستای تحقق شعار« اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» ، شناسایی استعدادها و قابلیت‌های روستاهای هدف گردشگری و فراهم کردن زمینه میزبانی شایسته مسافران و گردشگران در روستاهای هدف گردشگری و افزایش اشتغال و تولید صنایع دستی است.

وی اضافه کرد: ارائه راهکار به روستاها در زمینه راه‌اندازی و تجهیز اقامتگاه‌های بوم گردی، رونق صنایع‌دستی، بهره‌برداری از ظرفیت های تاریخی موجود از جمله آب انبارها و حمام های بدون استفاده، ایجاد فضاهای پذیرایی، تفریحی، تورگردانی و ایجاد آگاهی و انگیزه در جوامع محلی برای بهسازی و بهره برداری از آثار تاریخی برای جذب گردشگر و افزایش اشتغال پایدار و تولید، از جمله دستاوردهای اجرای این طرح خواهد بود.

روستای هدف گردشگری چاشم در فاصله 24 کیلومتری شمال شهر شهمیرزاد و 49 کیلومتری شمال شهر سمنان در دامنه کوه نیزوا، در کنار کوهستان با چشم اندازهای طبیعی واقع شده است. روستای هدف گردشگری ابر نیز در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان قرار دارد. این روستای پلکانی جاذبه های فراوانی از جمله جنگل ابر، مراتع ییلاقی دارد.

خبرگزاری زیرخاکی