حمایت از صنعتگران هنری

حمایت از صنعتگران هنری

در جریان بررسی طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی تصویب شد:

سقف میزان وزن خروج ظروف و زیورآلات نقره از کشور افزایش می یابد

خبرگزاری زیرخاکی

نمایندگان مردم در خانه ملت با افزایش سقف خروج ظروف و زیورآلات نقره از کشور موافقت کردند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری زیرخاکی ، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 14 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی با ماده 11 با 117 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

بند ت این ماده برخلاف قانون برنامه ششم توسعه بود که نیاز به رأی دو سوم داشت و با 133 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه تصویب نشد.

در ماده 11 آمده است که دولت و دستگاه های اجرایی ذیربط مکلفند به منظور تشویق و حمایت از رشد و ترویج تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی بومی و اصیل اقدامات ذیل را انجام دهند.

در بند الف تاکید شد که به منظور تشویق و حمایت از رشد و ترویج تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی بومی و اصیل نسبت به اعمال محدودیت های لازم برای واردات محصولات صنایع دستی از جمله وضع تعرفه مناسب اقدام نماید.

در بند ب تاکید شد که سقف خروج ظروف ساخته شده از نقره بدون نگین به میزان 5 کیلو و زیورآلات نقره و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تا 3 کیلوگرم برای هر نفر برای حضور در نمایشگاه های بین المللی خارج از کشور با ارائه ضمانت نامه های بانکی و وثایق معتبر افزایش می یابد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران بر اجرای این ماده نظارت می کنند. اقلام تاریخی و میراث فرهنگی تابع قوانین و مقررات خاص خود می باشد.

در بند پ آمده است: از صادرکنندگان صنایع دستی در مقابل آثار منفی ناشی از نوسانات قیمت ارز حمایت نماید.

در بند ث آمده است: گمرک جمهوری اسلامی ایران با نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به ایجاد و احصای شناسنامه (کد) تعرفه های فرعی برای کلیه محصولات صنایع دستی کشور اقدام نماید.

در بند ت که خلاف برنامه ششم بود آمده است: صادرکنندگان زیورآلات سنتی و کالاهای نفیس صنایع دستی با تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در قبال صادرات از مالیات بر ارزش افزوده شمش وارداتی مورد مصرف در این محصولات معاف هستند و دولت آن را در بودجه سنواتی پیش بینی کند.