بیمه هنرمندان

بیمه هنرمندان

کلیات طرح حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی ، بیمه هنرمندان  مصوب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را مصوب کردند که از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی حمایت های لازم صورت می گیرد.


روز دوشنبه از مجموع 215 نماینده حاضر در جلسه علنی ،‌ 190 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلیات این طرح رای موافق، 9 نفر رای مخالف و 4 نفر هم رای ممتنع دادند.
در صورت تصویب نهایی ؛ براساس ماده 1 این طرح، صنایع دستی ایران مجموعه ای از صنایع هنری و سنتی است که با محوریت خلاقیت،‌ ذوق و زیبایی شناسی با بهره گیری از مواد اولیه قابل دسترس تولید می شود و فرآیند ساخت و تولید محصول به صورت فردی یا گروهی، عمدتا با دست و با ابزار مورد نیاز انجام می گیرد.
رشته های صنایع دستی از قبیل نساجی سنتی، بافته های داری و غیر داری، پوشاک سنتی، کاشی سنتی، سفال و سرامیک، صنایع دستی چرمی، هنرهای سنتی وابسته به معماری،‌ صنایع دستی فلزی، صنایع دستی چوبی وحصیری، صنایع دستی دریایی، صنایع دستی استخوان،‌ رو دوزی های سنتی، آبگینه، صنایع دستی کاغذی،‌ طراحی و نقاشی سنتی، سازهای سنتی، میناکاری و پیشه های وابسته به گروهای یاد شده می باشند.
در تبصره این ماده نیز آمده است تشخیص مصادیق دستی و اشخاص فعال موضوع این ماده که فاقد بیمه تامین اجتماعی می باشند جهت برخورداری از بیمه مذکور حسب مورد با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت می باشد.


کانال تلگرامی زیرخاکی مرجع صنایع دستی ایرانی

https://t.me/zirkhakee