آموزش سنگ تراشی در سه قلعه

آموزش سنگ تراشی در سه قلعه

وجود منابع غنی سنگ‌های خام قیمتی و نیمه‌قیمتی در شهر سه‌قلعه سرایان موجب استقبال قابل توجه مردم این منطقه از رشته آموزش تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی شده است.

به‌گزارش خبرنگار زیرخاکی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد عرب مسئول نمایندگی میراث فرهنگی سرایان امروز شنبه 20 مرداد با بیان این مطلب گفت: «یکی از صنایع دستی تزیینی و کاربردی ایران  تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نام دارد. سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به سنگهایی از قبیل زمرد، آماتیس، عقیق، فیروزه، یشم و... اطلاق می شود.»

او افزود: «این سنگها که در ایران به وفور یافت می شود پس از تراش و نشاندن آن در رکابی از طلا یا نقره دارای ارزش افزوده زیادی خواهند بود. تراش آن ها با یک دستگاه تراش برقی انجام می گیرد.»

عرب افزود: «وجود منابع غنی سنگ های خام قیمتی و نیمه قیمتی در شهر سه قلعه سرایان موجب استقبال قابل توجه مردم این منطقه از این  رشته شده است و سنگ شجر سه قلعه بسیار متنوع و باکیفیت و یکی از پتانسیل های بالقوه منطقه است.»

 او ادامه داد: «عقیق دندریت یا عقیق شجر در دسته سنگ‌های خانواده عقیق قرار می گیرد. این سنگ نام خود را از واژه ای یونانی، به معنی درخت گرفته است.این سنگ معمولا به رنگ سفید و یا خاکستری دیده می‌شود.پدیده ای شیبه به درخت و یا سرخس به دلیل وجود آهن و منگنز در این سنگ به چشم خورده که به آن دندریت می گویند. یکی از نادرترین نمونه‌های این گوهر، به رنگ سبز بوده و پدیده شجر آن سفید رنگ می‌باشد.در گذشته عقیق شجر، در تمامی ارکان‌های زندگی، از تجارت گرفته تا کشاورزی نقش تعیین کننده ای داشته است.»

عرب گفت: «دوره آموزشی تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با شرکت 12 هنرجوی علاقمند در شهر سه قلعه از  اول مرداد ماه جاری در این شهر سه قلعه برپا شده است.»

او تاکید کرد: «به کلیه آموزش دیدگانی که نمره قبولی را کسب کنند گواهی آموزشی اعطا خواهد شد و متقاضیان احداث کارگاه می توانند از مزایایی همچون صدور پروانه، تسهیلات کم بهره، معافیت های مالیاتی و ...بهره مند شوند.»